List of NDA Candidate Wins in Lok Sabha Election


Counting of votes for the 542 parliamentary seats of Lok Sabha saw several surprise wins. The BJP-led NDA won the general elections with a thumping majority and the party alone won 303 seats. Here’s the list of the winners and losers in the 542 Lok Sabha seats in the general elections:

1. Constituency Winning Candidate Party Alliance
2 Adilabad Soyam Bapu Rao BJP NDA
3 Agra Satyapal Singh Baghel BJP NDA
4 Ahmadabad (East) Hasmukhbhai Patel BJP NDA
5 Ahmadabad (West) Kirit Solanki BJP NDA
6 Ahmadnagar Sujay Vikhepatil BJP NDA
7 Ajmer Bhagirath Choudhary BJP NDA
8 Akbarpur Devendra Singh ‘Bhole’ BJP NDA
9 Akola Shamrao Dhotre BJP NDA
10 Aligarh Satish Kumar Gautam BJP NDA
11 Alipurduars John Barla BJP NDA
12 Allahabad Rita Bahuguna Joshi BJP NDA
13 Almora Ajay Tamta BJP NDA
14 Alwar Balak Nath BJP NDA
15 Ambala Rattan Lal Kataria BJP NDA
16 Amethi Smriti Irani BJP NDA
17 Amreli Naranbhai Kachhadia BJP NDA
18 Anand Patel Mitesh Rameshbhai (Bakabhai) BJP NDA
19 Aonla Dharmendra Kashyap BJP NDA
20 Araria Pradeep Kumar Singh BJP NDA
21 Arrah R. K. Singh BJP NDA
22 Arunachal East Tapir Gao BJP NDA
23 Arunachal West Kiren Rijiju BJP NDA
24 Asansol Babul Supriyo BJP NDA
25 Aurangabad, Bihar Sushil Kumar Singh BJP NDA
26 Autonomous District Horen Sing Bey BJP NDA
27 Bagalkot Gaddigoudar Parvatagouda Chandanagouda BJP NDA
28 Baghpat Satyapal Singh BJP NDA
29 Bahraich Akshaibar Lal BJP NDA
30 Balaghat Dhal Singh Bisen BJP NDA
31 Balasore Pratap Chandra Sarangi BJP NDA
32 Ballia Virendra Singh BJP NDA
33 Balurghat Sukanta Majumdar BJP NDA
34 Banaskantha Parbatbhai Patel BJP NDA
35 Banda Rk Singh Patel BJP NDA
36 Bangalore Central Pc Mohan BJP NDA
37 Bangalore North Dv Sadananda Gowda BJP NDA
38 Bangalore South Tejasvi Surya BJP NDA
39 Bangaon Shantanu Thakur BJP NDA
40 Banka Giridhari Yadav JDU NDA
41 Bankura Subhas Sarkar BJP NDA
42 Bansgaon Kamlesh Paswan BJP NDA
43 Banswara Kanakmal Katara BJP NDA
44 Barabanki Upendra Singh Rawat BJP NDA
45 Barrackpore Arjun Singh BJP NDA
46 Barddhaman – Durgapur S.S Ahluwalia BJP NDA
47 Bardoli Parbhubhai Nagarbhai Vasava BJP NDA
48 Bareilly Santosh Kumar Gangwar BJP NDA
49 Bargarh Suresh Pujari BJP NDA
50 Barmer Kailash Choudhary BJP NDA
51 Basti Harish Dwivedi BJP NDA
52 Bathinda Harsimrat Kaur Badal Shiromani Akali Dal NDA
53 Beed Pritam Munde BJP NDA
54 Begusarai Giriraj Singh BJP NDA
55 Belgaum Angadi Suresh BJP NDA
56 Bellary Y Devendrappa BJP NDA
57 Betul Durga Das (D.D.) Uikey BJP NDA
58 Bhagalpur Ajay Kumar Mandal JDU NDA
59 Bhandara – Gondiya Sunil Mendhe BJP NDA
60 Bharatpur Ranjeeta Koli BJP NDA
61 Bharuch Mansukhbhai Vasava BJP NDA
62 Bhavnagar Bharatiben Shiyal BJP NDA
63 Bhilwara Subhash Chandra Baheria BJP NDA
64 Bhind Sandhya Ray BJP NDA
65 Bhiwandi Kapil Patil BJP NDA
66 Bhiwani – Mahendragarh Dharambir Singh BJP NDA
67 Bhopal Sadhvi Pragya Thakur BJP NDA
68 Bhubaneswar Aparajita Sarangi BJP NDA
69 Bidar Bhagwanth Khuba BJP NDA
70 Bijapur Jigajinagi Ramesh Chandappa BJP NDA
71 Bikaner Arjun Ram Meghwal BJP NDA
72 Bilaspur Arun Sao BJP NDA
73 Bishnupur Khan Saumitra BJP NDA
74 Bolangir Sangeeta Kumari Singh Deo BJP NDA
75 Budaun Sanghmitra Maurya BJP NDA
76 Bulandshahr Bhola Singh BJP NDA
77 Buldhana Ganpatrao Jadhav Shiv Sena NDA
78 Buxar Ashwini Kumar Choubey BJP NDA
79 Chamarajanagar V Srinivas Prasad BJP NDA
80 Chandauli Mahendra Nath Pandey BJP NDA
81 Chandigarh Kirron Kher BJP NDA
82 Chandni Chowk Harsh Vardhan BJP NDA
83 Chatra Sunil Kumar Singh BJP NDA
84 Chhota Udaipur Rathva Gitaben Vajesingbhai BJP NDA
85 Chikkaballapura B.N.Bache Gowda BJP NDA
86 Chikkodi Annasaheb Jolle BJP NDA
87 Chitradurga A Narayanaswamy BJP NDA
88 Chittaurgarh Chandra Prakash Joshi BJP NDA
89 Churu Rahul Kaswan BJP NDA
90 Dahod Jashvantsinh Bhabhor BJP NDA
91 Dakshina Kannada Nalin Kumar Kateel BJP NDA
92 Daman & Diu Lalubhai Babubhai Patel BJP NDA
93 Damoh Prahalad Singh Patel BJP NDA
94 Darbhanga Gopal Jee Thakur BJP NDA
95 Darjiling Raju Bista BJP NDA
96 Dausa Jaskaur Meena BJP NDA
97 Davanagere G M Siddeshwara BJP NDA
98 Deoria Ramapati Ram Tripathi BJP NDA
99 Dewas Mahendra Singh Solanky BJP NDA
100 Dhanbad Pashupati Nath Singh BJP NDA
101 Dhar Chattarsingh Darbar BJP NDA
102 Dharwad Pralhad Joshi BJP NDA
103 Dhaurahra Rekha Verma BJP NDA
104 Dhule Bhamre Subhash Ramrao BJP NDA
105 Dibrugarh Rameswar Teli BJP NDA
106 Dindori Bharati Pawar BJP NDA
107 Domriaganj Jagdambika Pal BJP NDA
108 Dumka Sunil Soren BJP NDA
109 Durg Vijay Baghel BJP NDA
110 East Delhi Gautam Gambhir BJP NDA
111 Etah Rajveer Singh BJP NDA
112 Etawah Ram Shankar Katheria BJP NDA
113 Faizabad Lallu Singh BJP NDA
114 Faridabad Krishan Pal BJP NDA
115 Farrukhabad Mukesh Rajput BJP NDA
116 Fatehpur Niranjan Jyoti BJP NDA
117 Fatehpur Sikri Rajkumar Chahar BJP NDA
118 Firozabad Chandra Sen Jadon BJP NDA
119 Firozpur Sukhbir Singh Badal Shiromani Akali Dal NDA
120 Gadchiroli – Chimur Ashok Nete BJP NDA
121 Gandhinagar Amit Shah BJP NDA
122 Ganganagar Nihal Chand BJP NDA
123 Garhwal Tirath Singh Rawat BJP NDA
124 Gautam Buddha Nagar Mahesh Sharma BJP NDA
125 Gaya Vijay Kumar JDU NDA
126 Ghaziabad Vijay Kumar Singh BJP NDA
127 Giridih Chandra Prakash Choudhary AJSU Party NDA
128 Godda Nishikant Dubey BJP NDA
129 Gonda Kirti Vardhan Singh BJP NDA
130 Gopalganj Alok Kumar Suman JDU NDA
131 Gorakhpur Ravi Kishan BJP NDA
132 Gulbarga Umesh Jadhav BJP NDA
133 Guna Krishna Pal Singh “Dr. K. P. Yadav” BJP NDA
134 Gurdaspur Sunny Deol BJP NDA
135 Gurgaon Rao Inderjit Singh BJP NDA
136 Guwahati Queen Oja BJP NDA
137 Gwalior Vivek Narayan Shejwalkar BJP NDA
138 Hajipur Pashu Pati Kumar Paras LJP NDA
139 Hamirpur, H.P. Anurag Singh Thakur BJP NDA
140 Hamirpur, Uttar Pradesh Kunwar Pushpendra Singh Chandel BJP NDA
141 Hardoi Jai Prakash BJP NDA
142 Hardwar Ramesh Pokhriyal ‘Nishank’ BJP NDA
143 Hassan Prajwal Revanna JDS UPA
144 Hathras Rajvir Diler BJP NDA
145 Hatkanangle Dhairyasheel Sambhajirao Mane Shiv Sena NDA
146 Haveri Udasi SC BJP NDA
147 Hazaribagh Jayant Sinha BJP NDA
148 Hingoli Hemant Patil Shiv Sena NDA
149 Hisar Brijendra Singh BJP NDA
150 Hoshangabad Uday Pratap Singh BJP NDA
151 Hoshiarpur Som Parkash BJP NDA
152 Hugli Locket Chatterjee BJP NDA
153 Indore Shankar Lalwani BJP NDA
154 Inner Manipur Rajkumar Ranjan Singh BJP NDA
155 Jabalpur Rakesh Singh BJP NDA
156 Jahanabad Chandeshwar Prasad JDU NDA
157 Jaipur Ramcharan Bohra BJP NDA
158 Jaipur Rural Rajyavardhan Rathore BJP NDA
159 Jalaun Bhanu Pratap Singh Verma BJP NDA
160 Jalgaon Unmesh Bhaiyyasaheb Patil BJP NDA
161 Jalna Dadarao Danve BJP NDA
162 Jalore Devaji Patel BJP NDA
163 Jalpaiguri Jayanta Kumar Roy BJP NDA
164 Jammu Jugal Kishore BJP NDA
165 Jamnagar Poonamben Maadam BJP NDA
166 Jamshedpur Bidyut Baran Mahato BJP NDA
167 Jamui Chirag Kumar Paswan LJP NDA
168 Janjgir-Champa Guharam Ajgalley BJP NDA
169 Jhalawar – Baran Dushyant Singh BJP NDA
170 Jhanjharpur Ramprit Mandal JDU NDA
171 Jhansi Anurag Sharma BJP NDA
172 Jhargram Kunar Hembram BJP NDA
173 Jhunjhunun Narendra Kumar BJP NDA
174 Jodhpur Gajendra Singh Shekhawat BJP NDA
175 Jorhat Topon Kumar Gogoi BJP NDA
176 Junagadh Rajeshbhai Chudasama BJP NDA
177 Kachchh Vinod Chhavda BJP NDA
178 Kairana Pradeep Kumar BJP NDA
179 Kaisarganj Brijbhusan Sharan Singh BJP NDA
180 Kalahandi Basanta Kumar Panda BJP NDA
181 Kalyan Shrikant Shinde Shiv Sena NDA
182 Kangra Kishan Kapoor BJP NDA
183 Kanker Mohan Mandavi BJP NDA
184 Kannauj Subrat Pathak BJP NDA
185 Kanpur Satyadev Pachauri BJP NDA
186 Karakat Mahabali Singh JDU NDA
187 Karauli – Dhaulpur Manoj Rajoria BJP NDA
188 Karimganj Kripanath Mallah BJP NDA
189 Karimnagar Bandi Sanjay Kumar BJP NDA
190 Karnal Sanjay Bhatia BJP NDA
191 Katihar Dulal Chandra Goswami JDU NDA
192 Kaushambi Vinod Kumar Sonkar BJP NDA
193 Khagaria Choudhary Mehboob Ali Kaiser LJP NDA
194 Khajuraho Vd Sharma BJP NDA
195 Khandwa Nandkumar Singh Chouhan BJP NDA
196 Khargone Gajendra Umrao Singh Patel BJP NDA
197 Kheda Devusinh Chauhan BJP NDA
198 Kheri Ajay Kumar BJP NDA
199 Khunti Arjun Munda BJP NDA
200 Koch Bihar Nisith Pramanik BJP NDA
201 Kodarma Annpurna Devi BJP NDA
202 Kolar S. Muniswamy BJP NDA
203 Kolhapur Sanjay Mahadik Shiv Sena NDA
204 Koppal Karadi Sanganna Amarappa BJP NDA
205 Kota Om Birla BJP NDA
206 Krukshetra Nayab Singh BJP NDA
207 Kushi Nagar Vijay Kumar Dubey BJP NDA
208 Lakhimpur Pradan Baruah BJP NDA
209 Latur Sudhakar Shrangare BJP NDA
210 Leh (Ladakh) Jamyang Tsering Namgyal BJP NDA
211 Lohardaga Sudarshan Bhagat BJP NDA
212 Lucknow Rajnath Singh BJP NDA
213 Machhlishahr Bholanath BJP NDA
214 Madha Ranjeetsinha Hindurao Naik- Nimbalkar Shiv Sena NDA
215 Madhepura Dinesh Chandra Yadav JDU NDA
216 Madhubani Ashok Kumar Yadav BJP NDA
217 Maharajganj, Bihar Janardan Singh ‘Sigriwal” BJP NDA
218 Maharajganj, Uttar Pradesh Pankaj Choudhary BJP NDA
219 Mahasamund Chunni Lal Sahu BJP NDA
220 Mahesana Shardaben Anilbhai Patel BJP NDA
221 Maldah Uttar Khagen Murmu BJP NDA
222 Mandi Ram Swaroop Sharma BJP NDA
223 Mandla Faggan Singh Kulaste BJP NDA
224 Mandsaur Sudheer Gupta BJP NDA
225 Mangaldoi Dilip Saikia BJP NDA
226 Mathura Hema Malini BJP NDA
227 Maval Shrirang Appa Chandu Barne Shiv Sena NDA
228 Mayurbhanj Bishweswar Tudu BJP NDA
229 Medinipur Dilip Ghosh BJP NDA
230 Meerut Rajendra Agarwal BJP NDA
231 Mirzapur Anupriya Singh Patel Apna Dal S NDA
232 Misrikh Ashok Kumar Rawat BJP NDA
233 Mohanlalganj Kaushal Kishore BJP NDA
234 Morena Narendra Singh Tomar BJP NDA
235 Mumbai North Gopal Shetty BJP NDA
236 Mumbai North-Central Poonam Mahajan BJP NDA
237 Mumbai North-East Manoj Kotak BJP NDA
238 Mumbai North-West Gajanan Kirtikar Shiv Sena NDA
239 Mumbai South Arvind Ganpat Sawant Shiv Sena NDA
240 Mumbai South-Central Rahul Ramesh Shewale Shiv Sena NDA
241 Munger Rajiv Ranjan Singh JDU NDA
242 Muzaffarnagar Sanjeev Kumar Balyan BJP NDA
243 Muzaffarpur Ajay Nishad BJP NDA
244 Mysore Prathap Simha BJP NDA
245 Nagaland Tokheho Yepthomi NDPP NDA
246 Nagpur Nitin Gadkari BJP NDA
247 Nainital – Udhamsingh Nagar Ajay Bhatt BJP NDA
248 Nalanda Kaushlendra Kumar JDU NDA
249 Nanded Prataprao Patil Chikhalikar BJP NDA
250 Nandurbar Dr Heena Vijaykumar Gavit BJP NDA
251 Nashik Hemant Godse Shiv Sena NDA
252 Navsari Cr Patil BJP NDA
253 Nawada Chandan Singh LJP NDA
254 New Delhi Meenakashi Lekhi BJP NDA
255 Nizamabad Arvind Dharmapuri BJP NDA
256 North East Delhi Manoj Tiwari BJP NDA
257 North Goa Shripad Naik BJP NDA
258 North West Delhi Hans Raj Hans BJP NDA
259 Osmanabad Omprakash Bhupalsinh Alias Pawan Rajenimbalkar Shiv Sena NDA
260 Palamu Vishnu Dayal Ram BJP NDA
261 Palghar Rajendra Dhedya Gavit Shiv Sena NDA
262 Pali Pp Chaudhary BJP NDA
263 Panch Mahals Ratansinh Magansinh Rathod BJP NDA
264 Parbhani Jadhav Sanjay (Bandu) Haribhau Shiv Sena NDA
265 Pashchim Champaran Sanjay Jaiswal BJP NDA
266 Pataliputra Ram Kripal Yadav BJP NDA
267 Patan Bharatsinhji Dabhi BJP NDA
268 Patna Sahib Ravi Shankar Prasad BJP NDA
269 Phulpur Keshari Devi Patel BJP NDA
270 Pilibhit Varun Gandhi BJP NDA
271 Porbandar Rameshbhai Lavjibhai Dhaduk BJP NDA
272 Pratapgarh Sangam Lal Gupta BJP NDA
273 Pune Girish Bapat BJP NDA
274 Purba Champaran Radha Mohan Singh BJP NDA
275 Purnia Santosh Kumar JDU NDA
276 Puruliya Jyotirmay Singh Mahato BJP NDA
277 Raichur Raja Amareshwara Naik BJP NDA
278 Raiganj Debasree Chaudhuri BJP NDA
281 Raigarh, Chhattisgarh Gomati Sai BJP NDA
282 Raipur Sunil Kumar Soni BJP NDA
283 Rajgarh Rodmal Nagar BJP NDA
284 Rajkot Kundaria Mohanbhai Kalyanjibhai BJP NDA
285 Rajnandgaon Santosh Pandey BJP NDA
286 Rajsamand Diya Kumari BJP NDA
287 Ramtek Krupal Tumane Shiv Sena NDA
288 Ranaghat Jagannath Sarkar BJP NDA
289 Ranchi Sanjay Seth BJP NDA
290 Ratlam Guman Singh Damor BJP NDA
291 Ratnagiri – Sindhudurg Vinayak Raut Shiv Sena NDA
292 Raver Khadse Raksha Nikhil BJP NDA
293 Rewa Janardan Mishra BJP NDA
294 Robertsganj Pakauri Lal Kol Apna Dal S NDA
295 Rohtak Arvind Kumar Sharma BJP NDA
296 Sabar Kantha Rathod Dipsinh Shankarsinh BJP NDA
297 Sagar Rajbahadur Singh BJP NDA
298 Salempur Ravinder BJP NDA
299 Samastipur Ramchandra Paswan LJP NDA
300 Sambalpur Nitesh Ganga Deb BJP NDA
301 Sangli Sanjaykaka Patil BJP NDA
302 Sant Kabir Nagar Praveen Kumar Nishad BJP NDA
303 Sant Ravi Das Nagar (Bhadohi) Ramesh Chand BJP NDA
304 Saran (Chhapra) Rajiv Pratap Rudy BJP NDA
305 Sasaram Chhedi Paswan BJP NDA
306 Satna Ganesh Singh BJP NDA
307 Secunderabad Kishan Reddy BJP NDA
308 Shahdol Himadri Singh BJP NDA
309 Shahjahanpur Arun Kumar Sagar BJP NDA
310 Sheohar Rama Devi BJP NDA
311 Shimla Suresh Kumar Kashyap BJP NDA
312 Shimoga B.Y.Raghavendra. BJP NDA
313 Shirdi Sadashiv Kisan Lokhande Shiv Sena NDA
314 Sidhi Riti Pathak BJP NDA
315 Sikar Sumedhanand Saraswati BJP NDA
316 Silchar Rajdeep Roy BJP NDA
317 Sirsa Sunita Duggal BJP NDA
318 Sitamarhi Sunil Kumar Pintu JDU NDA
319 Sitapur Rajesh Verma BJP NDA
320 Siwan Kavita Singh JDU NDA
321 Solapur Sidheshwar Mahaswamiji BJP NDA
322 Sonipat Ramesh Chander Kaushik BJP NDA
323 South Delhi Ramesh Bidhuri BJP NDA
324 Sultanpur Maneka Sanjai Gandhi BJP NDA
325 Sundargarh Jual Oram BJP NDA
326 Supaul Dileshwar Kamait JDU NDA
327 Surat Darshana Jardosh BJP NDA
328 Surendranagar Munjapara Mahendrabhai BJP NDA
329 Surguja Renuka Singh Saruta BJP NDA
330 Tehri Garhwal Mala Rajya Laxmi Shah BJP NDA
331 Tezpur Pallab Lochan Das BJP NDA
332 Thane Rajan Vichare Shiv Sena NDA
333 Theni P Raveendranath Kumar AIADMK NDA
334 Tonk – Sawai Madhopur Sukhbir Singh Jaunapuria BJP NDA
335 Tripura East Rebati Tripura BJP NDA
336 Tripura West Pratima Bhoumik BJP NDA
337 Tumkur G. S. Basavaraj BJP NDA
338 Tura Agatha Sangma NPP NDA
339 Udaipur Arjunlal Meena BJP NDA
340 Udhampur Jitendra Singh BJP NDA
341 Udupi Chikmagalur Shobha Karandlaje BJP NDA
342 Ujiapur Nityanand Rai BJP NDA
343 Ujjain Anil Firojiya BJP NDA
344 Unnao Swami Sakshi Ji Maharaj BJP NDA
345 Uttara Kannada Anantkumar Hegde BJP NDA
346 Vadodara Ranjanben Bhatt BJP NDA
347 Vaishali Veena Devi LJP NDA
348 Valmiki Nagar Baidyanath Prasad Mahto JDU NDA
349 Valsad Kc Patel BJP NDA
350 Varanasi Narendra Modi BJP NDA
351 Vidisha Ramakant Bhargava BJP NDA
352 Wardha Ramdas Tadas BJP NDA
353 West Delhi Parvesh Sahib Singh Verma BJP NDA
354 Yavatmal (Washim) Bhawana Gawli Shiv Sena NDA